نام کامل:فرهاد صفار,نام مستعار:رایمون گستر.آدرس سایت:www.www.raymongostar.com.همکاران:espako.com
5 از 5
ورود
تهران، اندیشه، فاز4، مجتمع تجاری ارغوان، واحد 276
02165361707
09121119510
info@raymongostar.com

مقاله شماره 15: کاربرد پلی الکترولیت آنیونی

طراحی سایت

همانطور که در مقاله شماره 04 (انواع پلی اکریل آمید) توضیح داده شد پلی الکترولیت یا پلی اکریل آمید یا همان فلوکولانت به سه دسته آنیونی و کاتیونی و نانیونی تقسیم بندی می شوند.
پلی الکترولیت آنیونی یکی از پر مصرف ترین انواع پلی الکترولیت می باشد که در اینجا به چند مورد از موارد مصرف آن اشاره کاملتری خواهیم کرد.

پلی الکترولیت آنیونی در میادین نفتی می تواند رئولوژی تزریق آب را تنظیم کند، ویسکوزیته مایع جابجایی را افزایش دهد، کارایی پخش جابجایی مایع را بهبود بخشد، نفوذ آب به بخش های پایینی چاه را ممکن سازد و منجر شود که آب و روغن با فشار ثابت جریان داشته باشند.
تزریق هر تن پلی الکترولیت آنیونی می تواند به جمع آوری 150-100 تن نفت خام اضافی کمک کند. به عنوان افزودنی در دوغاب حفاری در اکتشافات، توسعه و زمین شناسی میادین نفتی، حفاظت از آب و اکتشاف زغال سنگ کاربرد دارد. می تواند نرخ حفاری و طول حفاری را افزایش دهد و زمان تبادل حفاری را کاهش دهد.
اما یکی از مهم ترین کاربردهای پلی الکترولیت آنیونی یا همان پلی اکریل آمید آنیونی در تصفیه آب و پساب می باشد. پلی الکترولیت آنیونی در تصفیه پساب های صنعتی، به ویژه پساب های حاوی ذرات معلق درشت و با غلظت بالا و بار مثبت در آب با pH طبیعی و یا حتی بازی کاربرد دارد. پلی الکترولیت آنیونی برای تصفیه پساب واحدهای فولاد و آهن، کارخانه آبکاری فلزات، متالورژی و شست و شوی زغال سنگ، سنگ آهن ، سرب و روی، شن و ماسه و لیپینگ مس بسیار موثر است.
از دیگر موارد کاربرد پلی اکریل آمید های آنیونی این است که معمولا در تصفیه و فیلتراسیون مشاهده می شود که آب پس از تصفیه همچنان کدر می باشد و آن به این علت است که آب شامل مقادیر زیادی از مواد ته نشینی و مواد معدنی بوده و حتی پس از تصفیه و فیلتراسیون نیز شرایط استاندارد لازم را نخواهد داشت، بنابراین یک ماده لخته سازمورد نیاز است.
واحدهای آب قبلا به منظور تسريع در ته نشينی مواد معلق در آب خام و كاهش و حذف كدورت آب، از منعقد كننده های معدنی و آلی، بطور جداگانه يا تواماً، استفاده می کردند که این منعقد كننده های معدنی، نمكهای فلزات آلومينيوم و آهن، مانند كلرورفريك، سولفات آهن، سولفات آلومينيوم و ديگر تركيبات شيميايی مشابه هستند كه بطور وسيع در جداسازی مواد معلق، زلالسازی آب خام و تصفيه پساب بكار برده می شدند، ولی اشکال این است که حجم زیادی ازمنعقد کننده مورد نیاز است که باعث می شود تا حجم لجن بیش از حد شود که عملا خیلی کارآمد نیست و نیز با توجه به محدود بودن محدوده دامنه فعاليت منعقد كننده های اصلی و به منظور بالا بردن راندمان فرآيند و كاهش قابل ملاحظه كدورت، استفاده از کمک منعقد کننده آنیونی پیشنهاد می شود که با استفاده از آن، حجم فلوکولانت مورد نیاز تا یک پنجاه ام منعقد کننده معدنی کاهش خواهد یافت، و این در حالیست که مدت زمان پاسخ دهی نیز بسیار کوتاه تر از منعقد کننده های معدنی می باشد.
در مورد تصفیه آب رودخانه های حاوی آلاینده های آلی، کارایی بهتر زمانی حاصل می شود که از پلی الکترولیت آنیونی و کاتیونی به طور همزمان استفاده شود.
در کاربردی دیگر از پلی الکترولیت آنیونی، می توان از آن به عنوان شفاف ساز سود سوز آور، کمک نگهدارنده، کمک به فیلتراسیون، عامل تقویتی برای کاغذ خشک و تر، عامل شفاف سازی در صنایع تصفیه شکر استفاده کرد و همچنین مورد استفاده در افزودنی ها و چسب ها نیز می باشد.


تهران، اندیشه، فاز4، مجتمع تجاری ارغوان، واحد 276
02165361707
09121119510
info@raymongostar.com
نمایش

درخواست تماس شناور

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)